Blog

Windows 10 Home vs Pro: porovnání obou verzí

windows-10-pro-bezpecnost

Když je řeč o počítačích a operačních systémech, téměř vždy tím myslíme Windows. Tento operační systém z dílny společnosti Microsoft má za sebou téměř čtyři desetiletí existence a za tu dobu se vypracoval na nejoblíbenější operační systém ze všech.

Windows používá více než 75 % osobních počítačů a jeho nejoblíbenější verze, Windows 10, má přes miliardy uživatelů ve 200 zemích po celém světě.

Díky své popularitě je Windows 10 bezkonkurenční z hlediska kompatibility, bezpečnosti, pohodlí a obrovské komunity, pomocí které lze rychle a efektivně vyřešit téměř jakýkoli problém.

Windows 10 se prodává ve dvou verzích: Home a Professional. Rozdíly mezi nimi často nejsou zřejmé ani pokročilým uživatelům, kteří z toho důvodu mohou časem zjistit, že:

  1. Jejich verze Windows 10 neobsahuje ty funkce, které potřebují
  2. Zaplatili zbytečně vyšší částku za něco, co nevyužijí

Jak vybrat ten správný?

Není Windows jako Windows

Když se v dnešní době rozhodne laik z jakéhokoli důvodu koupit počítač či notebook, zůstane často zaskočen obrovskou nabídkou dostupných zařízení různých velikostí, technických parametrů a cenových kategorií.

I ten nejdražší počítač nebo laptop vám však může být naprosto zbytečný, pokud na něm nemáte operační systém, který zajistí, abyste z něj dostali maximum.

Mnoho zařízení se prodává přímo s předinstalovaným Windowsem, což z hlediska pohodlnosti a jednoduchosti vyhovuje většině uživatelů.

Takové řešení však přináší několik nevýhod, jako například:

  • Licence je vázána na konkrétní hardware a například při výměně pevného disku o ni přijdete.
  • Omezená nabídka, ve které mnoho zařízení se slušným hardwarem neobsahuje tu verzi Windows, kterou potřebujete.
  • Cena operačního systému je promítnuta v ceně zařízení a často zaplatíte o tisíce korun více, než kdybyste si počítač i Windows kupovali samostatně.

Ať už se z těchto důvodů rozhodnete pořídit si vlastní licenci Windows 10 nebo vám stačí předinstalovaný operační systém, měli byste každopádně vědět, kterou verzi potřebujete.

Windows 10 Home vs. Windows 10 Professional

Jak již vyplývá ze samotných názvů, verze Home je určena zejména pro domácnosti, hráče počítačových her a nenáročné uživatele, zatímco verze Professional cílí na firemní účely.

Většinu základních funkcí, jako je například hlasová asistentka Cortana, podpora dotykových obrazovek, možnosti šifrování, podpora Xbox ovladačů, streamování her a DirectX 12, mají obě verze společné.

Existuje však řada funkcí určených pro pokročilé zabezpečení nebo podnikové řízení, které v edici Home nenajdete:

Za pozornost stojí zejména funkce Bitlocker – nástroj pro šifrování USB disků, paměťových karet, externích disků apod. Edice Windows 10 Pro také umožňuje efektivnější sdílení údajů mezi všemi firemními počítači, mobilními telefony a hromadné aktualizace napříč celou firemní infrastrukturou.

Užitečnou a často využívanou funkcí je také vzdálené ovládání počítače, které vám umožní připojit se na firemní PC i z opačného konce světa a poskytuje technické podpoře možnost rychle a efektivně řešit jakékoli problémy.

Není firma jako firma

Znamená to tedy, že pokud jste podnikatel, potřebujete Windows 10 Pro? Ne nutně.

Pokud patříte mezi menší podnikatele a nepotřebujete efektivně řídit tým lidí s vlastními počítači, pohodlně si vystačíte i s verzí Windows 10 Home.

Je však třeba myslet také do budoucna. Pokud plánuje v nejbližších letech firemní růst a personalní rozšiřování, možná se vám vyplatí investovat do verze Windows 10 Professional již nyní. Ušetříte si tak v budoucnosti zbytečné náklady a starosti spojené s přeinstalováním všech počítačů.