Blog

Jaké novinky přináší Windows 11?

Nejnovější verze operačního systému Windows od společnosti Microsoft s sebou přináší několik novinek, které usnadňují jeho používání. Windows 11 je moderní, uživatelsky přívětivý a výkonný operační systém. V tomto článku si rozebereme některé z jeho klíčových vylepšení.

Nabídka Start

V novém operačním systému Windows 11 se nabídka Start podobá systémům macOS a ChromeOS. Nabídka byla zjednodušena a vycentrována, abyste získali lepší přehled o aplikacích. Aplikace a ikony v nabídce Start můžete jednoduše přemísťovat, odepínat a reorganizovat. K dispozici je také úplný seznam aplikací, ke kterému se dostanete pomocí možnosti “všechny aplikace”.

Vizualizace

Windows 11 s sebou přináší několik vizuálních změn, jako jsou například zaoblené rohy oken, nové ikony aplikací a nové emotikony. Operační systém má nyní celkově čistší a minimalističtější design. Pro zařízení s dotykovou obrazovkou je přístupná nová logika, která po odpojení klávesnice zvětší mezery mezi ikonami, což usnadňuje dotykové ovládání.

Hlavní panel

Hlavní panel byl v předchozích verzích umístěn vlevo, ale Microsoft se rozhodl změnit rozložení tak, aby byly aplikace a ikony vycentrovány. Tato změna má zlepšit přístupnost a podpořit jednodušší vzhled. Ikony jsou menší a mají jemné pulsující animace, které se spustí, když na ikonu kliknete. Na hlavním panelu se nyní nachází speciální ikona Microsoft Teams, která je integrována v systému Windows 11.

Widgety

Novou funkcí v systému Windows jsou widgety, které vystupují na pracovní plochu z levé strany obrazovky. Jedná se o skrytý panel, ke kterému se dostanete přetažením prstu z levého okraje displeje. Tyto widgety vám poskytnou snadný přístup ke kalendáři, počasí, seznamu pracovních úkolů či fotografiím.

Virtuální pracovní plochy

Microsoft odstranil starou funkci časové osy a upřednostnil virtuální plochy, které se zobrazují na spodní části displeje. V operačním systému Windows 11 vám pracovní plochy umožní oddělit pracovní povinnosti od volného času. Virtuální plochy lze nyní snadno přizpůsobit, přejmenovat a reorganizovat.